Проблема Старого міста Виноградар

1. Міста і села України занедбані: ними ніхто по-справжньому не опікується, вони не мають своєї ідентичності, відрізняються одне від одного переважно тим, що було створено ще до часів незалежної України. За дуже рідким виключенням, міста незручні для саміх жителів.

2. Виноградар - частина Києва - так само незручний, занедбаний, брудний та небезпечний. Виноградар - це народна назва місцевості, що не має жодного офіційного статусу. Життя на Виноградарі нічим принципово не відрізняється від життя в інших районах Києва, а сам Виноградар нічим не відрізняється.

3. Економічні інтереси влади та бізнесменів у більшості випадків не співпадають з інтересами жителів Виноградара, але жодного впливу на ситуацію жителі не мають.

4. Проблеми, що стосуються Виноградаря, там само стосуються і інших міст, їх районів та сіл, відтак шляхи їх вирішення можуть бути схожими.


Мета концепції Старого міста Виноградар

1. Структуризація існуючих проблем Виноградаря, визначення прийнятного для суспільства та виконуваного підходу для розв’язання проблеми.

2. Результатом втілення в життя концепції має стати зручний для життя та безпечний Винорадар, привабливий для туристів Виноградар, Виноградар, що наповнений творчим та культурним дозвіллям, економічно ефективний Виноградар, та найголовніше - Виноградар, що реально керується своєю громадою.


Загальний шлях розв’язання проблеми

1. Я переконаний, що навіть ідеально спроектоване та побудоване місто без належного керування та догляду досить швидко прийде до занепаду, в якому власне зараз і перебуває Виноградар.

2. Основу такого керування, принаймні як джерело первинної інформації, мають становити жителі Виноградара, які будуть постійно приймати участь у підтриманні та розвитку Виноградаря.

3. Кінцевим етапом вирішення проблеми має стати активна участь більшості населення Виноградара у житті району, тобто розширення інтересу людей за межі своєї оселі, до під’їзду, двору, ділянки вулиці, свого маршруту на роботу/школу/відпочинок. За Виноградар мають відповідати його жителі, мати дієвий вплив на те, що відбувається, має бути створено те, що називається “територіальна громада”, яка здійснює владу беспосереднього.

4. Рішення громади мають безпосередньо впроваджуватися в життя, або ж з формальним їх схваленням на рівні КМДА/Київради. Це потребує правового регулювання.

5. Основний шлях фінансування - це власні кошти жителів та спонсорів, що вносять їх х метою реалізації певного проекту/ідеї, кошти відвіповідних бюджетів в частині виконання визначених законом норм та правил.

6. Шлях, який планується прийти до справжнього самоврядування - через завоювання довіри громадян, впроваджуючи реальні зміни у вигляд Виноградаря, зручність життя в ньому тощо.

7. Таким чином, ми виділяємо 2 основні етапи:

– Етап становлення: спочатку ручне, далі все більш автоматизоване управління реальним задоволенням потреб жителів Виноградаря за рахунок добровільних внесків, власних коштів, з метою завоювання довіри громади, залучення її до реального управління справами на всіх рівнях, підготовка кадрової бази.

– Етап самоврядування: юридично закріплені повноваження громади та автоматичне управління всіми процесами, контроль за ефективністю, подальший розвиток.


Етап становлення

1. На цьому етапі вигадуються, документуються та перевіряються основні принципи подальшого життя Виноградаря. Ця концепція описує основні їх елементи, які пропонується втілити в життя (з подальшим їх коригуванням).

2. Територія

2.1 Територія та земля Виноградаря - є основною цінністю, адже саме територія, її благоустрій, будівлі на ній і визначають сприйняття Виноградаря, отже земля - є предметом особливої та найголовнішої уваги. Втілення бодай наполовину ідей, пов’язаних лише з територією означатиме грандіозний успіх цьго проекту.

2.2. Кордони. Мають бути чітко визначені кордоно Виноградаря, складені карти та схеми, визначені сусіди та їх назви, визначене ставлення до сусідів (добросусідське), встановлені відносини з автивістами/громадами у прикордонних районах. Встановлення кордонів має дуже важливе значення, оскільки ця концепція має бути чітко обмежена цими кордонами, діє лише в їх межах, а інтереси територій поза цими кордонами не захищає. Ми тут самі по собі. Всі зв’язки з іншими територіями лише на вигідних Виноградарю умовах.

2.3. Новими кордонами Виноградаря є: вул. Газопровідна від. вул. Синьоозерної до Великої Кільцевої дороги, Велика Кільцева дорога (від Газопровідної до вул. Пущі-Водицької, вул. Пуща-Водицька від Великої Кільцевої дороги до вул. Вишгородської, вул. Вишгородська від Пуща-Водицької до вул. Мостицької, вул. Мостицька, вул. Новомостицька, відрізок від кінця Новомостицької до заправки “КЛО” на Маршала Гречка, відрізок від запраки “КЛО” до рогу Газопровідної та Синьоозерної.

2.4. Демаркація. Кордони мають бути чітко позначені на місцевості так, аби перетинаючи кордон Виноградаря, цього не можливо було не помітити. Дорожні знаки та розмітка на дорогах, пофарбування прикордонних будівель тощо. “Виноградар. Край цивілізації”. “Виноградар. Колись тут були виноградники”. “Виноградар. (картинка тролейбуса №18) Прямі рейси на Майдан”. “Виноградар. Жодного музею”. “Виноградар. У нас є базар”. “Тут Виноградар. Прямо - Оболонь”. “Vynohradar. Ahoj, Praha Vinohrady!”.

2.5. Облік землі та нерухомості. Має бути створена геоінформаційна система, що обліковує всю територію з усіми розташованими на ній об’єктами з найдетальнішою інформацією про них. Починаючи від земельних ділянок, їх власників (розпорядників), включаючи дороги, місця загального користування, будинки, прибудинкові території, дитячі майданчики та всі об’єкти на них, малі архітектурні форми (урни, лавички, торгівельні павільони).

– Створення інформаційної системи для контролю за відповідністю правилам та очікуванням громадян від використання землі.

– Інформаціні повідомлення, пов’язані з використанням землі.

– Проведення реальних громадських слухань щодо використання землі.

– Засоби внесення актуальної інформації у людей, які беспосередньо працюють з землею: двірники, дорожні робітники.

1.6. Туалети. Всі організації та заклади, що мають туалети, мають надавати безкоштовний доступ до них всім бажаючим (хто може дозволити собі - платить). Там, де нічого нема, зробити туалет.

3. Дозвілля та зовнішній вигляд.

3.1. Виноградар має бути придатним для піших та велопрогулянок.

3.2. Має бути створена мережа для “малого руху” автотранспорту - без перетину основних магістралей (то вже фантастика).

3.3. WiFi мережі для доступу в Інтернет.

3.4. Центральна площа Виноградаря.

3.5. Оглядовий майданчик (наприклад, на даху буд. 19А по пр. Правди).

3.6. Всі рівні поверхні покриті графіті.

3.7. На найбільш яскравих місцях вулия станоновлено табличку, що пояснює походження назви вулиці.

3.8. Встановлено табличок на будинках, що вказують їх адресу: розробка та розміщення. Таблички можуть мати індивідуальний дизайн.

3.9. Кожен будинок має ім‘я та табличку, що пояснює походження цього імені.

3.10. Історичні пам’ятки

– Історичні розкопки

– Давні криниці з чистою водою.

3.11. Сучасні пам’ятки

– Стара машина, що висить на будинку. О 12 вона заводиться і стріляє. Колеса крутяться.

– Інсталяції

– Динамічні шоу: лазерний проектор, повітряні кульки, фонтан.

– Беспілотний літак, що регулярно літає проміж багатоповерхівок по маршруту. Ним можна керувати через інтернет (політ по камері) або з пульта.

– Тир: стрільба по повітряним кулькам з пневматичної гвинтівки.

3.12. Кінотеатр

3.13. Музей Виноградара

3.14. Виставка сучасного мистецтва Виноградаря.

3.15. Пам’ятники. Спроектувати спочатку простенькі, а надалі більш серйозні пам’ятники, та встановити їх:

– На філософському перехресті: надпис на перехресті “Філософське перехрестя”, в сквері поруч - Сократ, що сперечається з, наприклад, Котляревським.

3.16. Заклади харчування

– Єдина система розрахунку в них як пілотний проект платіжної картки Виноградаря.

– Котроль якості та рейтинг.

– “Сліпі тести” та фестивалі їжі та напоїв.

– Доставка їжі.

4. Транспорт.

4.1. Дороги мають бути ідеальні. Мають бути ліквідовані всі МКДТП, всі ділянки ретельно опрацьовані та зроблені безпечними. Постійний відеонагляд та реєстрація швидкості. Звідки гроші на дороги? Дискусійне питання: акзиц, що в бензині, йде в спецфонд держбюджету. Міські дороги фінансуються з міського бюджету + субсидії державного (подачки), а чи зі спецфонду? Адже міські жителі більшу частину бензину спалюють на міських, а не на позаміських дорогах.

4.2. Організація руху.

– Лівий поворот лише з окремого ряду. І взагалі, під час руху по головній дорозі на смузі руху не має виникати перешкод, що можуть змусити змінити ряд.

– “Кишені” для всіх зупинок і громадського, і іншого транспорту.

– Забороняючі технічні засоби для заборонених правилами маневрів (“бетонний блок”): якщо десь можна їхали лише прямо, мають стояти напрямні пристрої так, аби інакше, ніж прямо, не поїдеш.

– Раціональні обмеження швидкості (більше, ніж 60) + нагадування про це обмеження (60) там, где це має зміст.

– Розмітка, що вказує напрямки руху на перехрестях.

– Прибрати електроопору на перересті пр. Правди та Порика.

4.3. Зупинки. Всі зупинки - з “кишенями”, нормальною інформацією про напрямки руху,

4.4. Маршрутки. Кольорова схема розпізнавання напрямку маршрутки здалеку.

4.5. Шкільний автобус Виноградаря.

5. Благоустрій і чистота.

5.1. Тротуари, проходи, переходи - всі місця, де можливо рухатися пішки, мають бути зручними для руху в будь-яку погоду, в тому числі з дитячими візками, легко механізовано прибиратися від снігу.

5.2. Залучення громади до фінансування цих заходів з подальшим відшкодуванням коштів за рахунок місцевої адміністрації.

5.3. Урни

– Оголосити конкурс на дизайн урн

– Встановити урни лише певних зразків

– Відслідковувати наявність урн відповідно до правил благоустрою

– Слідкувати за іх наповненістю та регулярно очищувати

– Підземні сміттєзбірники

6. Безпека

6.1. Забезпечення освітлення на всіх вулицях, тротуарах та у дворах.

6.2. Відеонагляд у найбільш проблемних місцях (статистика - в міліції), а згодом і повне покриття території Виноградаря відеонаглядом.

– Особлива увага порушенням ПДР

6.3. Створення народних дружин незалежних від державної мілції, громадських інспекторів та наділення їх повноважннями від імені громади: нічне патрулювання, робота з відеонаглядом.

7. Програма “Я не байдужий”: роз’яснення про типові правопорушення, які вчиняються громадянами, що впливають на якість життя, фіксація їх та передачі інформації в правоохронні органи.

7.1. Інформаційні таблички з роз’ясненням, що це погано.

7.2. Інформаційні таблички з роз’ясненням, що такі дії на території Виноградаря під спостереженням.

7.3. Заклики фіксувати факти порушень та повідомляти про них.

7.4. Заклики припиняти порушення, коли це можливо.

7.5. Особлива увага до правопорушень:

– Порушення правил дорожнього руху (проїзд на червоне або на жовте світло, розворот через подвійну смугу, рух по зустрічній смузі, парковка не за правилами).

– Викидання сміття з вікон машин і взагалі викидання сміття просто на вулиці.

– Вигул собак в недозволених місцях.

– Паління та розпиття спиртних напоїв в недозволених місцях.

– Домашнє насилля.

– Поширення та вживання наркотиків.

7.6. Створення ефективного сервісу для опрацювання цих повідомлень та заохочення громадян повідомляти.

7.7. Інформування жителів (сусідів, колег) про об’єктивний стан речей, подання інформації з різних джерел для більш виваженого прийняття рішень громадою.


Бізнес та коммунікації

1. Побудова системи, за якої гроші жителів Виноградаря будуть залишатися на Виноградарі. Створення економічного суверінітету, капіталізації Виноградаря.

2. Проведення дослідження про потреби населення для залучення бізнесу, який ці потреби може задовольнити. Позбавлення від небажаного бізнесу.

3. Створення місцевих сервісів, які викликають зараз відтік грошей з Виноградаря (кінотеатр, театр, музей, автозаправки).

4. Розвиток місцевої доставки.

5. Розвиток власної платіжної безготівкової системи.

6. Створення ідентифікаційної системи для покупців алкоголю та тютюну (підтвердження віку, 18+)


Реклама Виноградаря

1. Пишемо в Google: images Barcelona, далі купа красивих картинок. Пишем “Виноградар” - .... Давайте змінюватися!

2. Магнітики на холодильник.

3. Веб-сайт, на якому розписані всі положення цієї концепції, заклик та можливість надавати пропозиції з її реалізації, план реалізації та інформаційні інструменти реалізації концепції (за готовністю).